Logo

Dětská organizace

Mníšek pod Brdy

Vítáme tě na našich oficiálních stránkách brdsky.zalesak@centrum.cz
Untitled Documenbrt

Přísaha - severská modlitba
Dopřej mi pane, abych
v boji, který jde životem měl
odvahu udeřit a riskovat.
A mám-li vyhrát, dej aby to
bylo podle zákona a aby
přitom má víra a čest se
udržely vysoko. A mám-li
prohrát, dej abych dokázal
stát u cesty a pozdravit
vítěze až  půjde kolem

--------------------


Dětský den KYTÍN
červen 2019


Dětský den VOZNICE
červen 2019

--------------------

--------------------

--------------------

PARTNEŘI


--------------------


--------------------


Kudyznudy.cz - tipy na výlet

--------------------

 

Untitled Document
Zálesácká "KEŠKA" Střed Království Českého

Hledej tři kříže


Střed království českého, právě takto je již odedávna zváno toto tajemné místo vyznačené třemi kamennými kříži.Tato lokalita je opředena mnohými tajemstvími a dodnes se vlastně neví, proč je právě toto místo takto označeno, od kdy tady kříže stojí a kdo je zde nechal postavit.Jisté je že o geografický střed Českého království se s největší pravděpodobností nejednalo.

V dostupné literatuře je možno se dočíst, že zde stály původně kříže dřevěné a že byly čtyři. Postavit je zde údajně nechal postavit Jakub Záhorský, vysloužilý voják, rodák z nedalekého statku Záhoří a iniciátor stavby kapličky na Rovínku. Až v roce 1878 byly původní dřevěné kříže nahrazeny kamennými (viz letopočet na zadní straně prostředního kříže). Podle jiných pramenů byl rodákem z obce Lahoz. Skutečností je, že rodina Záhorovských v Lahozu skutečně bydlela.

Někdy v polovině 20 století byly kříže značně poškozeny. Roku 1957 byly panem Josefem Chomátem opět obnoveny, ale pravděpodobně ze statických důvodů musely být zaměněny podstavce krajních křížů, levý získal hlavičku andělíčka, která dnes již opět chybí, což bylo zjištěno z historických fotografii. Kříže se nacházejí u Lahozské zátoky, přístupné jsou od parkoviště U dubu, příjezd okolo Záhoří.

To by byl stručný opis z informační tabule která je přímo na místě.

Naše trasa měla jasný cíl najít a zanést toto místo do našich "zálesáckých kešek" trasa byla delší a náročná ale nakonec to stálo za to... Ty se tady můžeš zastavit jen na skok třeba při nějakém výletu smer Slapská přehrada. cesta k místu samotnému nezabere ani 30 minut. Ideální je pak sem naplánovat výlet přímo na kole.,

Popis přístupu od Slap: přímo z vesnice Slapy. U obchodu se smíšeným zbožím nebo nedaleké restaurace zanechej svůj povoz a pak přímo po červené turistické značce až k přejdeš pole a u lesa najdeš místo pro sběr tříděného odpadu, tam po silničce doleva a po necelých 50 metrech druhou odbočkou doleva pěšinou chatovou osadou. Před poslední chatou úzkou pěšinkou doprava asi dvacet metrů s kopce do lesa na svah k zálivu Vltavy dojdeš až ke třem křížům – Střed království českého.

Místo jak je vidět z fotografií dle mého soudu má svoje kouzlo dokonce i teĎ v zimě..... takže hlavně se moc nerozplývat.

Při své cestě ke „kešce“ nezapomeň fotit.

 

Najdi TŘI kříže a vyfoť se u nich

Fotku pošli na náš mail: brdsky.zalesak@centrum.cz my ji tady vystavíme.

deníček nálezců:
6.2.2016 (16:00hod.) nálezci Meďan, Malina,Martin, Lucie tvůrci kešky (jednoduše výlet)
13.3.2016 (13:15hod.) nálezci Mirka, Tomáš

Untitled Document